Krótki rys historyczny Naszego Przedszkola

Dawno, dawno temu za górami, za lasami w pewnym mieście Pszczynie, na Koloni Powstańców Śląskich

rozpoczęła się budowa nowego przedszkola.

W lutym 1960 roku  został powołany przez PPRN w Pszczynie Komitet Budowy Przedszkola, jego przewodniczącym został Kazimierz Tulaja.

Hasłem przewodnim  stały się słowa  Władysława Gomułki:

"Wysiłkiem całego narodu zbudujemy 1000 szkół na Tysiąclecie"

Dwa lata ciężkiej pracy zaowocowały otwarciem przedszkola. A było to 20 lipca 1962 roku.

Inwestorwem budowy był:Prez. Pow. Rady Narodowej - Inspektorat Inwestycji w Pszczynie, którego inspektorem był ob. inż Goszyc.

Prace budowlane wykonywało:Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane w Pszczynie, którego prezesem był ob. inż. Bankiel.

Kierownikiem budowy był ob. inż Grzegorczyk.

Pierwotna nazwa przedszkola brzmiała: Przedszkole Publiczne nr 8 im. Hanki Sawickiej

i funkcjonowały w nim cztery oddziały przedszkolne.

Pierwszą Panią Dyrektor była Maria Zabłocka.

Już 1 września 1962 roku przedszkole tętniło życiem. Przestronne sale, wyposażone w nowe sprzęty i zabawki stały się  wspaniałym miejscem do nauki i zabawy dla prawie 120 dzieci. Opiekę nad nimi sprawowała odpowiednio wykształcona kadra pedagogiczna.

W czasie prawie 50 lat istnienia przedszkole opuściło około 2 tysiące absolwentów.

Kolejne lata działalności przedszkola dawały radość kolejnym pokoleniom dzieci.

Wspólna nauka, zabawa, udział w przedstawieniach były dla maluchów niezwykłym przeżyciem.

Cykl corocznych uroczystości pozwalał dzieciom  na wszechstronny rozwój oraz dawał możliwość zaistnienia i "bycia" małym aktorem. Dzień Matki, Ojca, Babci i Dziadka obfitowały  w radość dla dzieci i całych  ich rodzin.

Uroczyste spotkania wigilijne, odwiedziny dzieciątka, jasełka - wprowadzały w życie przedszkola radosny nastrój świąteczny.

Atmosfera Świąt Wielkanocnych była równie uroczysta.

Końcem lat siedemdziesiątych z okazji 25-lecia PTL -u Komitet Rodzicielski wybudował  w ogrodzie przedszkola

"Brodzik - fontannę" dla dzieci.

Niestety nie zawsze chwile w Naszym Przedszkolu były radosne. 22 listopada 1998 roku w godzinach nocnych w przedszkolu wybuchł pożar. Była to tragiczna noc. Pożar strawił całą kancelarię, gabinet lekarski, pokój nauczycielski. Zniszczeniu uległa także sala młodszaków i korytarz. Spłonęło mnóstwo dokumentów, w tym również Kronika Przedszkola.  Widoczne tutaj zdjęcia stanowią I część Kroniki PP8. Już następnego dnia po tym smutnym wydarzenie rozpoczął się remont.

Na przełomie lipca i sierpnia 2016r. został zburzony i na nowo wybudowany taras naszego przedszkola. Utworzono dwa zejścia do ogrodu oraz 'zimową zjeżdżalnię'.

Końcem października 2016 r. konieczna była naprawa kanalizacji, dlatego demontażowi uległa jedna z sal przedszkolnych. Niezbędne było przerwanie zajęć dydaktycznych na kilka dni.

Dzięki głosom mieszkańców na projekt budżetu obywatelskiego, pod koniec listopada 2016r. wzbogacono nasz plac zabaw. W ogrodzonej stanął "Statek" oraz zadaszone miejsce do odpoczynku, które będą służyły przedszkolakom oraz innym dzieciom mieszkającym na osiedlu Powstańców Śląskich.

Jak już wcześniej wspomniano, pierwszą Panią Dyrektor była Maria Zabłocka, były to lata 1962- 1970.

Kolejno funkcje te sprawowały:Maria Szynkowska, Otylia Jany oraz mgr Barbara Szyszka.

Obecnie w przedszkolu funkcjonuje 5 oddziałów, w sumie  uczęszcza do nas 125 dzieci, od 1992 roku

Dyrektorem jest mgr  Małgorzata Szklanny.

Opiekę nad dziećmi sprawują odpowiednio wykwalifikowane nauczycielki wspierane przez pozostały

personel przedszkola.