"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

 

Witajcie Przedszkolaki!

 

Dzisiaj jest szczególny dzień –Wasze święto – Dzień Dziecka. Niech dzisiaj nikomu nie schodzi uśmiech z twarzy. Ten dzień wykorzystajcie na zabawy, które najlepiej lubicie. Myślę, że dla każdego z Was Rodzice przygotowali wyjątkową niespodziankę i ten dzień spędzicie razem świetnie się bawiąc.

Niestety nie możemy tego dnia świętować razem z Wami w przedszkolu, ale chcemy złożyć Wam życzenia:

 

Kochane dzieci!

sTO-LAT

...i zaprosić Was Drogie Dzieci do zabawy przy piosence "To jest Nasz Dzień"

 

Drodzy Rodzice!

     Dzień Dziecka żeby był niezapomniany, wystarczą dobre chęci, zapał i kilka pomysłów. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy, lubimy, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność, bo lubimy spędzać z nimi czas. Nie trzeba wydawać fortuny, nie trzeba kupować najdroższych zabawek. Trzeba - włożyć trochę wysiłku w przygotowania, by TEN DZIEŃ był naprawdę niezwykły, wspaniały i niezapomniany.

Przygotowałam dla Was pomysły zabaw, które w tym dniu możecie wykorzystać. Wystarczy wybrać kilka zabaw i Wasze dzieciaki będą się cały dzień świetnie bawić.

1. Śniadanie do łóżka

Domowe przysmaki własnoręcznie przygotowane przez mamę i tatę, podane na pięknie nakrytej tacy to miły początek tego szczególnego dnia.

2. List-laurka

Co każde dziecko  chciałoby usłyszeć od mamy i taty? Że jest ważne, kochane, że lubimy spędzać z nim czas. Napiszmy o tym - wierszykiem lub prozą, z obrazkami lub bez, jak najprościej. Niektóre dzieci przechowują takie listy jak największe skarby i domagają się wielokrotnego odczytywania.

3. Wycieczka rowerowa

Koniecznie całą rodziną. Może w okolicy są jakieś piękne miejsca, które nasze dziecko szczególnie lubi. Częste postoje można urozmaicić liścikami, obrazkami lub małymi prezencikami ukrytymi wcześniej na trasie wycieczki.

 4. Piknik

Wystarczy koc, kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków i jakaś łączka albo leśna polana. W zależności od zainteresowań dzieci atrakcją może być turlanie się po trawie, zapasy z tatą, włażenie na drzewa, gra w piłkę, obserwowanie robaczków przez lupę albo podglądanie ptaków przez lornetkę.

5. Puszczanie latawców

Najpierw trzeba je wspólnie zrobić - dwie skrzyżowane lekkie listewki, półprzezroczysta kalka z pięknym malowidłem, długi kolorowy ogon. Potrzebny będzie też kawałek otwartej przestrzeni, trochę wiatru i znakomita zabawa gwarantowana.

6. Dom w namiocie

Namiot możemy rozbić we własnym ogrodzie, u dziadków, na działce. Dla dzieci atrakcją będzie spanie w namiocie na materacach i w śpiworach oraz (to duże wyzwanie) gotowanie na ognisku i inne traperskie przyjemności, np. zbieranie chrustu.

7. Podchody

Warto je zorganizować z zaprzyjaźnionymi dziećmi i ich rodzicami. Ważne, żeby starannie przygotować trasę i dostosować stopień trudności do wieku i temperamentu dzieci.

8. Wyprawa po skarb

Do drewnianego kuferka pakujemy skarby - mogą to być np. duże, kolorowe korale z hinduskiego sklepu kupowane na sztuki, półszlachetne kamienie, muszle. Zakopujemy kuferek w ogrodzie lub na działce i wręczamy piękną, stylizowaną mapę z oznaczoną drogą prowadzącą do skarbu oraz różnymi zadaniami, przygodami i utrudnieniami.

9. Wycieczka w nieznane 

Wstajemy rano i wyruszamy samochodem lub pociągiem, trzymając w tajemnicy cel podróży.

10. Szałas

Budujemy go wszyscy razem w ogrodzie, na działce, w lesie. Powinien mieć przemyślaną solidną konstrukcję - wtedy będzie służył do zabawy przez całe lato. Można go umeblować prostymi siedzonkami i stolikiem z pieńków. W takim szałasie można się bawić, jeść podwieczorek, a nawet nocować.

11. Teatrzyk domowy

Z dwoma lub trzema parami zaprzyjaźnionych rodziców przygotowujemy inscenizację jakiejś bajki z prawdziwymi kostiumami i dekoracjami. Dzieci na widowni, rodzice na scenie, no i oczywiście bilety, programy, szatnia z numerkami. Może przy okazji odkryjemy w sobie aktorskie talenty?

12. Przebieranki

Potrzebne będzie wielkie pudło śmiesznych, charakterystycznych ubrań, aparat fotograficzny, najlepiej taki, w którym od razu można obejrzeć zdjęcia, i dużo fantazji. Do tej zabawy warto zaprosić większą grupkę dzieci i rodziców - wtedy maluchy szybciej się rozkręcają.

13. Pajęczyna

To proste, ale bardzo zabawne zajęcie, które pomoże Twojemu dziecku ćwiczyć umiejętności motoryczne i poprawić koordynację ręka-oko a przy tym świetnie się bawić. Wystarczy przykleić do drzwi długie paski szerokiej taśmy klejącej. Następnie zwinąć starą gazetę w małe kulki. Teraz możecie już rzucać nimi w taśmę.

14. Wielki bal

Szczegóły i oprawa zależą od naszej inwencji - można np. zrobić bal przebierańców, na który dorośli przebiorą się za dzieci, a dzieci za dorosłych. Można zbudować z kartonowych pudeł zamek i przebrać balowiczów za rycerzy, księżniczki i smoki albo  pobawić się w farmę, dżunglę lub podwodny świat. Podczas takiego balu proponuję zabawy:

- Jej wysokość puszcza bańki

Co jest potrzebne: płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą lub według przepisu dla profesjonalistów: 1 litr wody + 2 lub 3 łyżki płynu do mycia naczyń + 1 łyżeczka gliceryny, którą można kupić w aptece), słomki  i plastikowe kubeczki.

Jak się bawić: Jedna osoba puszcza, a druga rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Można ogłosić konkurs: kto puści najwięcej baniek. Propozycja dla ambitnych to mega bańki. Słomkę trzeba zastąpić np. rurką po papierze toaletowym lub kuchennym ręczniku. Zadanie nie jest proste, a zabawa na Dzień Dziecka jest przednia.

- Królewskie kręgle z butelek

Co jest potrzebne: plastikowe butelki (np. po wodzie mineralnej, najlepiej tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek z piaskownicy. Jak się bawić: napełnij butelki wodą lub piaskiem, żeby były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw kręgle na planie trójkąta (wierzchołek kierowany w stronę graczy). Narysuj kredą linię, na której ustawia się gracz. Nie powinna być zbyt oddalona od butelek, by dziecko miało szansę w nie trafić. Dla siebie możesz wyznaczyć drugą, dalej położoną. Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli.

- Stary król mocno śpi

Królewska wersja zabawy w „Starego niedźwiedzia”. Król mocno śpi, a nieznośni poddani nie pozwalają mu dokończyć drzemki, chodzą wokół niego i śpiewają piosenkę „Stary król mocno śpi, my się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi będzie zły...”. Zanim król się obudzi, rozbiegają się po domu, ogrodzie. Ten, kogo król odnajdzie jako pierwszego, dostaje koronę, kładzie się na podłodze, by po chwili złapać kolejną osobę. Zabawa daje masę śmiechu!

- Rzut do celu 

Można rzucać do celu, do kosza, do narysowanej lub stworzonej np. z chusty/koca obręczy. Wystarczą piłeczki lub woreczek. Odległość możesz z czasem zwiększać, tak by dziecko miało większą trudność i jednocześnie przybierało inną pozycję do rzutu.

- Gra w klasy

Pamiętasz, jak kiedyś wyglądała zabawa? Wytłumacz grę swojemu dziecku, a sprawisz, że jego energia pod koniec dnia wyparuje. Możesz narysować grę na podłodze lub stworzyć ją za pomocą kolorowej taśmy! Jest to świetny sposób na wykorzystanie całej energii twojego dziecka i zapewnienie mu rozrywki. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się przyłączyć do gry, możesz wziąć udział w mini treningu!

 

Na takim balu nie może zabraknąć pyszności, które dzieci lubią najbardziej. Oto prosty przepis na zrobienie lodów:

15. Ognisko

To dobre, uspokajające zakończenie dnia pełnego wrażeń. Możemy przygotować różne przysmaki do pieczenia (szaszłyki, kartofle, kiełbaski), możemy po prostu posiedzieć, porozmawiać, pośpiewać piosenki, popatrzeć w gwiazdy. Pieczone ziemniaki, kiełbasa, chleb, z ogniska będą smakowały najlepiej.

 

Na koniec podam jeszcze przepisy na zabawy, które zapewnią rozrywkę Twojemu dziecku przez wiele godzin:

- Piasek kinetyczny

12 kreatywnych zabaw w domu 
dla dziecka od 1,5 roku do 8 lat Artykuły

Przepis na piasek:

Składniki:

 4 szklanki mąki

1/2 szklanki oliwki (dla dzieci)

kreda chodnikowa (nadaje kolor)

Akcesoria:

foremki/ kubeczki

łyżeczki

wałek

Składniki należy ze sobą połączyć w podanych proporcjach, zetrzeć odrobinę kredy chodnikowej, (można zastąpić np barwnikiem do ciasta).
Dzieci ćwiczą ręce przez ugniatanie piasku, wzmacniają mięśnie rąk, dłoni, palców.
Znajdują kreatywne zastosowanie dla piasku.
Mogą robić babki, napełniać foremki, przesypywać/przekładać łyżeczką z pojemnika do foremek. Pobudzają zmysł dotyku.

- Jazda na łyżwach / zamrożone zabawki/

 

 12 kreatywnych zabaw w domu 
dla dziecka od 1,5 roku do 8 lat Artykuły

To nie pora roku na jazdę na łyżwach, ale kto powiedział że nie można zrobić lodowiska dla zabawek? Zamroź trochę wody w pojemniku wybierzcie z dzieckiem małe zabawki, takie jak samochody, figurki, czy małe laleczki i obserwuj jak Twoje dziecko jest pochłonięte jazdą swoich zabawek na lodzie. Gdy lód zacznie się topić, dziecko może też roztrzaskać je na drobne kawałki. Możesz też nalać wody do pojemnika, umieścić w tym małe zabawki i dać ten pojemnik dziecku aby mogło uwolnić swoje małe figurki. To jest świetna zabawa dla rozwoju sensorycznego!

 

- Piana z mydłem

Niesamowita aktywność sensoryczna, która sprawi, że Twoje dziecko będzie szczęśliwe i utrzyma ręce w czystości. Dodaj trochę wody i płynu do mycia naczyń w blenderze i zmiksuj, aby uzyskać dużą ilość piany. Przenieś piankę na tacę i obserwuj, jak oczy twojego malucha rozświetlają się, a on robi się bałagan z całą pianką! Uważaj tylko, aby nie dostał piany do oczu. Do piany możesz dodać kilka kropel barwnika spożywczego aby stworzyć śliczna piankową tęczę.

-  Slime / glutka

Slime jest naprawdę łatwy do zrobienia. 

 

Przepis: Slime / glutek dla dzieci - 6 innowacyjnych przepisów, które wykonasz w domu Artykuły

2/3 szklanki białego kleju (np. wikol)

0,5 łyżeczki sody oczyszczonej

0,25 szklanki wody

2-3 szklanki kremu do golenia, nie żelu

1,5 łyżki płynu do soczewek kontaktowych z kwasem borowym i boranem sodu

Barwnik spożywczy

Do miski dodaj biały klej. Dodaj sodę, wodę i zamieszaj. Dodaj krem do golenia i kontynuuj mieszanie. Dodaj wybrany kolor barwnika spożywczego.
Powoli wprowadzaj roztwór do soczewek kontaktowych. Zagniataj całą mieszankę, aż uzyskasz wymaganą konsystencję puszystego gluta.

 

 

 Radosnego Dnia Dziecka