"Śmiech nie przemija, wyobraźnia nie ma wieku, a marzenia są wieczne".
                                   Walt Disney

"Dzieci mają prawo być sobą. Mają prawo do popełniania błędów. Mają prawo do posiadania własnego zdania. Mają prawo do szacunku.
                                   Janusz Korczak

Witajcie Przedszkolaki!

Dzień Dziecka - to wspaniałe, radosne, i tak ważne dla wszystkich dzieci święto już za nami. Mamy nadzieję, że wszystko się pięknie udało, że spędziliście ten dzień z Waszymi kochanymi Rodzicami, tak jak sobie wymarzyliście. I właśnie o marzeniach będziemy mówić na dzisiejszych zajęciach. Dowiecie się też, że dzieci mają swoje prawa i co one oznaczają.

         1. Zabawy i ćwiczenia poranne ze Świeżakami.

Nasze dzisiejsze zajęcia rozpoczynamy od zabawy ze Świeżakami. Tańcz i gimnastykuj się, bo to bardzo zdrowo rozpocząć dzień ćwiczeniami, najlepiej przy muzyce.         2. Praca z podręcznikiem.

Otwórz teraz podręcznik na stronie: starszaki str. 52-53, średniaki str. 46. Karol i Ola to wielkie łasuchy tzn. bardzo lubią jeść słodycze. Ich mamusia na uroczystość Dnia Dziecka upiekła dla nich wspaniały, pyszny tort. Rysuj tort po śladzie i pokoloruj wg własnego pomysłu. Ola i Karol mają tyle samo lat co Ty. Narysuj na torcie tyle świeczek ile lat mają Karol i Ola. Starsze dzieci spróbują przeczytać tekst o tym, jak rodzeństwo spędza wspólnie czas.

         3. Słuchanie piosenki "Dziecięce marzenia".

Wysłuchaj teraz piosenki pt. "Dziecięce marzenia". Zastanów się i odpowiedz na pytania:

- Czy ważne są marzenia i dlaczego?

- Czy wszystkie marzenia się spełniają?

- Jakie byłoby Twoje marzenie, gdybyś mógł/mogła polecieć na dywanie marzeń, o którym śpiewały dzieci w piosence. /plik Piosenka Dziecięce marzenia/

         4. "Marzenia" - zabawa ruchowa do muzyki - ćwiczymy wyobraźnię, reagujemy na zmianę w muzyce.

Wybierzemy sie teraz w podróż latającym dywanem i polecimy do Krainy Baśni. Zajmij wygodną pozycję w wybranym miejscu w pokoju. Kiedy muzyka jest spokojna, lecisz na czarodziejskim dywanie - zamknij oczy, wycisz się, pomyśl o swoich marzeniach. Kiedy usłyszysz akompaniament dynamiczny czyli szybki to znak, że doleciałeś/doleciałaś do Krainy Baśni, ale niestety spotkałeś/spotkałaś złą czarownicę i musisz przed nią uciekać - goni Cię Rodzic.

Po powrocie z Krainy Baśni - kiedy ucichnie muzyka - porozmawiaj z Rodzicem o swoich marzeniach. Zapytaj Rodzica o jego marzenia - dorośli też je mają. /plik Podróż do Krainy Baśni/

Małe dzieci, duża sprawa, dzieci mają swoje prawa!

         5. Prawa Dziecka - słuchanie piosenki.

Aby dziecięce marzenia mogły się spełniać, dziecko musi mieć zapewnione dobre warunki życia w rodzinie i w środowisku rówieśniczym, czyli w przedszkolu i w szkole. Służą temu prawa ustalone i spisane przez organizację o nazwie UNICEF czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Wszystkie te prawa tworzą dokument o nazwie Konwencja Praw Dziecka. Wysłuchaj teraz piosenki o Prawach Dziecka, spróbuj odpowiedzieć na pytanie: Co to znaczy mieć do czegoś prawo?         6. Prawa Dzieci - oglądanie ilustracji.

Przygotowałam dla Was obrazki, które przedstawiają Prawa Dziecka. Spróbuj z pomocą Rodzica przeczytać jakie są to prawa i na podstawie ilustracji opowiedzieć co one oznaczają. /plik Prawa Dziecka - obrazki/

         7. Prawa dziecka - dopasowywanie napisów do obrazków.

W tym ćwiczeniu trzeba będzie dopasować napisy do poszczególnych obrazków. Przeczytaj zdania w ramkach samodzielnie lub z pomocą Rodzica. Porozcinaj podpisy, dopasuj do obrazka i wklej do ramki pod obrazkiem. /plik Prawa Dziecka - karta pracy/

         8. Słuchanie wiersza "Mam prawa, znam obowiązki".

Zastanów się teraz nad pytaniem: Czy mogą istnieć tylko prawa do czegoś, czy też obok praw mamy pewne obowiązki, które musimy wypełniać? Czy aby prawa były przestrzegane, wszyscy musimy postępować wg ustalonych zasad?

- Jeżeli np. mam Prawo do posiadania Rodziny to mam obowiązek kochania i szanowania Rodziców.

- Jeśli mam Prawo do szacunku, to mam obowiązek szanować innych.

- Jeżeli mam Prawo do ochrony przed agresją i przemocą, to mam obowiązek nie stosowania przemocy i agresji wobec innych.

- Jeżeli mam Prawo do nauki, to mam obowiązek uczenia się i rozwijania swoich zdolności.

Rodzic przeczyta Ci teraz piękny wiersz, który mówi zarówno o prawach jakie mają wszystkie dzieci, jak i o obowiązkach, które z tych praw wynikają. Wspaniale będzie, jeśli Twoje postępowanie zawsze będzie zgodne z tym, o czym ten wiersz opowiada.

Każdy przedszkolaczek swoje prawa ma,
ale obowiązki również dobrze zna.

Rodziców posiadać, każde dziecko pragnie,
ale mówić do nich trzeba bardzo ładnie.

Wesołej zabawy nikt mu nie odmówi, 
lecz zabawek nie psuje, nie rzuca, nie gubi.

Kiedy ma gorączkę, kaszel, chrypkę, katar, 
lekarz musi zadbać by grypy nie złapał.

Bowiem każdy dzieciak doskonale wie, 
że o swoje zdrowie musi zadbać też.

Pomysły ciekawe i zabaw wiele sprzyja miłym chwilom,
z nowym przyjacielem.

Ale dobrze wiem i przysłowie znam, 
nie czynię niczego, czego nie chcę sam.

Kiedy razem z panią poznajemy świat, 
trzeba być uważnym i dzielnym jak chwat.

Jeśli czegoś nie chcę, nikt nie zmusi mnie, 
lecz gdy ktoś ma rację, nie mówię, że nie.

Wszystkich dookoła trzeba dobrze znać, 
lecz nieznanych ludzi należy się bać.

Kiedy już przedszkolak skończy siedem lat, 
dalej w szkolnej ławce pozna cały świat.

Tak więc przedszkolaczku o swych prawach wiesz,
lecz swe obowiązki spełniać musisz też!!!

 

         9. Na zakończenie naszych dzisiejszych zajęć zobacz krótki, ale bardzo ważny film pt. Mam prawo!, który porusza sprawę praw dzieci niepełnosprawnych.

 

         10. Praca plastyczna.

Dzisiaj do wyboru trzy tematy, do których wykonacie plakat wykorzystując dowolne materiały plastyczne. Możecie pisać, malować, rysować, wycinać, kleić lub wykorzystywać inne techniki plastyczne.

- "Moje marzenie"

- "Szczęśliwy świat dzieci"

- "Prawa Dzieci - które prawo jest dla mnie najważniejsze".

Dla chętnych:

- wysłuchaj wiersza Juliana Tuwima pt. Dyzio Marzyciel
https://www.youtube.com/watch?v=rZRv1pKSUP0

- Jeżeli masz ochotę zobacz film o Prawach Dziecka
 https://www.youtube.com/watch?v=f4tbWJo02q4

 

Życzymy wesołej i udanej zabawy