Witajcie Przedszkolaki!!!

Rozpoczynamy kolejny tydzień, nowe ciekawe tematy, nowe zabawy. W ubiegłym tygodniu zdobywaliśmy wiedzę na temat: Jak dbać o naszą planetę Ziemię, aby piękna i zadbana służyła nam jeszcze wiele lat. Myślę, że wszystkie nasze starszaki wspaniale znają ekologiczną piosenkę oraz eko-zadania, a quiz "Super eko-dzieciak" poszedł wszystkim doskonale.

Rodzicu - do dzisiejszych zajęć potrzebna będzie piłka, globus jeśli jest w domu, latarka lub lampka.

         1. Zabawa ruchowa do piosenki "Głowa, ramiona, kolana, pięty".

Na początek aby przypomnieć sobie nasze przedszkole i wspólnie spędzony czas zabawmy się do piosenki "Głowa, ramiona, kolana, pięty". Pamiętajcie, aby dokładnie wskazywać części ciała, mimo tego że będzie coraz szybciej.

https://youtu.be/30BVfTvlsrE

         2.Odgadywanie hasła.

Odczytaj sylaby w układance wg kodu strzałkowego. Odczytane sylaby wpisuj w kolejności w okienka pod tabelką. Odczytaj hasło samodzielnie lub z pomocą Rodzica. Wspaniale będzie, jeśli odczytasz pozostałe sylaby! /patrz plik Odgadywanie hasła/

         3. Nasz Układ Słoneczny - słuchanie piosenki.

Jestem pewna że wspaniale poszło Ci z rozwiązaniem hasła które brzmi: "Planety w Kosmosie". To właśnie kosmos będzie tematem przewodnim w tym tygodniu. Na początek posłuchaj piosenki "W układzie słonecznym". Słuchaj bardzo uważnie, możesz się z niej wiele dowiedzieć o planetach. Po wysłuchaniu piosenki odpowiedz na pytania, które zada Ci Rodzic.

https://youtu.be/yxVMhKt-cvI

- Gdzie wirują planety i co okrążają?

- Czym różnią się między sobą?

- Którą planetą od Słońca jest Ziemia?

- Która planeta jest największa?

- Która planeta posiada pierścienie?

- Która planeta podobała Ci się najbardziej, co możesz o niej powiedzieć.

Spróbuj wymienić nazwy wszystkich planet, podziel te nazwy na sylaby.

         4. "Układ słoneczny" - zabawa ruchowa z piłką.

Zaproś do zabawy Rodzica, usiądźcie na przeciw siebie. Rodzic będzie rzucał do Ciebie piłkę jednocześnie podając nazwy planet, Ty piłkę łapiesz. W momencie kiedy Rodzic wypowie słowo "Słońce" nie należy łapać piłki. Jeżeli jednak ją złapiesz za karę wykonujesz 8-krotnie jakieś, ćwiczenie np. 8 przysiadów, 8 pompek, 8 pajacyków itp. Ćwiczenie wykonujesz także jeżeli nie uda ci się złapać piłki, kiedy Rodzic wypowie nazwę planety.

         5. Oglądanie prezentacji "Słońce i Ziemia w Układzie Słonecznym".

Posłuchaj teraz krótkiej informacji o krążeniu Ziemi wokół Słońca i zobacz zdjęcia obrazujące to, jednocześnie słuchając muzyki. /patrz plik Słońce i Ziemia w Układzie Słonecznym/,  /plik Muzyka kosmosu/

Po obejrzeniu zdjęć zamknij na chwile oczy i wyobraź sobie kosmos: planety, statki kosmiczne, meteoryty....

         6. "Podróż Ziemi wokół Słońca" - doświadczenie.

Aby zrozumieć występowanie zjawiska dnia i nocy proponuję Ci  wykonanie prostego doświadczenia. Jeżeli posiadasz w domu globus /kula ziemska/ - wykorzystaj go. Rodzic trzyma latarkę lub lampkę i oświetla jej światłem globus, a Ty w tym czasie zakręć nim. Z tej strony globusa - kuli ziemskiej, która oświetlana jest światłem latarki panuje dzień, a ze strony nie oświetlonej panuje noc.

Jeżeli nie posiadasz globusa proponuję, abyś wziął piłeczkę, która będzie kulą ziemską. Rodzic kieruje światło latarki na piłeczkę, którą ty będziesz obracał w dłoni. Z  tej strony piłeczki - kuli ziemskiej, która oświetlona jest światłem latarki panuje dzień a ze strony nie oświetlonej panuje noc.

         7. Księżyc - naturalny satelita Ziemi.

Niektóre planety krążące wokół Słońca posiadają satelity zwane księżycami. Ziemia ma tyko jeden księżyc, który ją obiega. Droga, którą księżyc pokonuje krążąc wokół Ziemi nosi nazwę orbity. W ciągu jednego roku księżyc wykonuje ponad 12 okrążeń naszej planety. Dlatego rok podzielono na 12 miesięcy.

         8. Mikołaj Kopernik - wielki polski uczony - astronom.

Dawno temu ludzie myśleli, że Ziemia jest płaska. Byli także zdania że Słońce krąży wokół Ziemi. Pogląd ten zmienił wspaniały polski uczony astronom Mikołaj Kopernik. O jego największym odkryciu mówi się, że "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". To On udowodnił, że to Ziemia krąży wokół Słońca i jeszcze wokół własnej osi. Jeżeli masz ochotę, zobacz krótki filmik o tym wielkim uczonym.

https://youtu.be/x0hX2J4QNd4

         9. Praca plastyczna "Układ słoneczny".

Aby utrwalić znajomość planet i ich układ w kosmosie wykonaj pracę plastyczną "Układ słoneczny". /patrz Praca plastyczna Układ Słoneczny/

Na zakończenie naszego dzisiejszego spotkania zapraszam Cię do zabawy przy piosence "W układzie słonecznym". Zatańcz wg własnego pomysłu, w trakcie utrwalaj nazwy planet.

         Dla chętnych pracusiów: wykonaj pracę w Wyprawce: "Kosmiczne puzzle" str. 30

         Dla chętnych i ciekawych świata:

https://youtu.be/N8P9sV5pyHI - "Jak powstała Ziemia".

https://youtu.be/7RiOkT1ggVI - "Nasz układ słoneczny, o Słońcu i planetach dla dzieci".

https://youtu.be/ekY5oZDdQ4k - "Paxi - dzień, noc i pory roku".

         Kiedy już będziecie po obiadku posłuchajcie opowiadania pt. "Gang Słodziaków - Księżyc"

https://youtu.be/Jv7-cmuxn3o

 


Życzymy wszystkim udanej i wesołej zabawy!!!