"Ziemio kochana, bądź uwielbiana,
Tyś naszym domem Kosmicznym promem."

Witajcie Przedszkolaki!!!

Witamy się z Wami pięknymi słowami na cześć naszej Planety Ziemi, która dzisiaj ma swoje święto. Jest to święto międzynarodowe, obchodzone co roku 22 kwietnia. Wtedy ludzie w szczególny sposób zastanawiają sie, co zrobić, aby otaczająca nas przyroda nie cierpiała i długo nam jeszcze służyła.

         1. Wesoły pląs z Olą i Blu.

Na dobry początek zapraszamy Cię do wesołego tańca z Olą i Blu - Blu bardzo pasuje do naszego dzisiejszego zajęcia, bo Ziemia, o której dzisiaj będziemy mówić nazywana jest Błękitna Planetą. Czy wiesz dlaczego? Spróbuj odpowiedzieć na to pytanie. A teraz już tańczymy ! Dzisiaj też będzie zawijanie młyneczków i też będzie szybko! Pamiętaj, aby ruszać się zgodnie z muzyką.

https://youtu.be/BEu1WLjOokY

         2. Ziemia - jej piękno i niebezpieczeństwa.

Wiemy, że nasza planeta jest dla nas najcenniejszym skarbem. Jest wspaniała, niezwykła, pełna bogactw, pięknych krajobrazów i różnorodnych mieszkańców. Jednak od jakiegoś czasu Ziemia ma kłopoty z powodu niedbalstwa i złego postępowania ludzi, którzy ja niszczą i zaśmiecają. Nie wiem czy wiesz, że na powierzchni Ziemi pojawiła się nowa wyspa. Wydaje mi się jednak, że jej widok Cię nie ucieszy. Wyspa o której mówię to wyspa śmieci, która zebrała sie na Oceanie Spokojnym.....to nie żart, ta wyspa istnieje naprawdę!!! Składa się z butelek, zakrętek, foliowych reklamówek i innych zanieczyszczeń z plastiku, który jest głównym zagrożeniem dla zwierząt, ponieważ zostaje na ziemi setki a nawet tysiące lat. Jak myślisz, jak wielka jest ta wyspa?

- Jak wielki dom?                 - Jak całe osiedle?                 - Czy jak Polska ?

Wyobraź sobie, że ta wielka śmieciowa plama jest pięciokrotnie większa od Polski!!!  Jest to wręcz niewyobrażalne. Pomyśl, jak wielkie zagrożenie stanowi dla wszystkich morskich zwierząt. Basia, nasza ulubiona bohaterka słusznie martwiła się o wieloryba i inne morskie stworzonka.... Takich przykładów niszczycielskiej, złej działalności człowieka zagrażającej środowisku przyrodniczemu jest o wiele więcej, dlatego tak ważne jest aby coraz więcej ludzi postępowało zgodnie z zasadami ochrony przyrody. Myślę żę Wy, eko-dzieciaki, już to wiecie i o przyrodę dbać zawsze będziecie!!!

         3. Oglądanie filmu edukacyjnego pt. "W kontakcie z naturą".

Zobacz teraz film pt. "W kontakcie z naturą", który jest wspaniałym poradnikiem dla wszystkich kochających przyrodę.

https://youtu.be/zleExE18fqQ

Porozmawiaj z Rodzicem na temat filmu, przemyśl, jakie zachowania od dzisiaj staną się Twoimi dobrymi nawykami, czyli takimi zachowaniami, do których się przyzwyczailiśmy i które wykonujemy bez zastanowienia. Np. po skorzystaniu z toalety zawsze myjemy ręce, po zabawie odkładamy zabawkę na swoje miejsce, a gdy wchodzimy do przedszkola zawsze mówimy "dzień dobry". To są dobre nawyki, które już masz - teraz czas na nowe!!! Zanim jednak do nich przejdziemy - czas na ruch.

         4. "Niebieskie” – zabawa bieżna. Posłuchaj piosenki i spróbuj w trakcie jej trwania znaleźć i przynieść jak najwięcej przedmiotów w kolorze niebieskim. Spróbuj z tych przedmiotów ułożyć koło czyli Ziemię.

https://youtu.be/gr3OWkncTWI

         5. Dobre nawyki eko-dzieciaka.

Z pewnością, wspólnie z Rodzicem porozmawialiście na temat dobrych nawyków ekologicznych. Zobacz jaką listę eko-zadań przygotowałam dla wszystkich dzieciaków. Myślę, że pomoże Ci być prawdziwym przyjacielem przyrody. /patrz plik Eko-zadania/

         6. Zabawa ruchowa do piosenki "Posprzątajmy świat".

Czas na piosenkę "Posprzątajmy świat" czyli nasz grupowy hymn na cześć przyrody. Jestem przekonana, że wszyscy juz potraficie śpiewać pierwszą zwrotkę i refren. Powtórz teraz z Rodzicem tekst piosenki, spróbujcie ją zaśpiewać i zatańczyć do niej - na pewno wspólnie wymyślicie ciekawy układ taneczny. 

/patrz plik Piosenka Posprzątajmy świat/

 

Tekst piosenki

Piosenka pt. "Posprzątajmy świat"

Tyle śmieci jest na świecie,

tyle brudu wokół nas.

Wszędzie śmieci te znajdziecie,

na porządki nastał czas.

Refren:

Niech się lasy zielenią,

niech śmieci zniknie ślad.

Posprzątajmy Ziemię,

posprzątajmy świat.

Czemu ludzie żyją w brudzie,

cierpi rzeka, łąka, las.

Brudne ścieki precz od rzeki,

na porządki nastał czas.

Refren:

Niech się lasy zielenią...

Kiedy razem posprzątamy,

zdrowszy będzie każdy z nas.

Bałaganić już nie damy,

na porządki nastał czas.

Refren:

Niech się lasy zielenią...

 

         7. Nasze ekologiczne Hasło

Znamy już piękną piosenkę na cześć przyrody. Eko-dzieciaki potrzebują też swojego hasła. Nasza propozycja jest taka:

         "O naszą Ziemię dbać będziemy,

         wszyscy  to dzisiaj obiecujemy".

Naucz się hasła na pamięć. A może masz inną propozycję?

         8. Praca plastyczna "Cały świat w naszych rękach".

Zapraszam Cię teraz do wykonania pracy plastycznej. Dzisiaj mamy trzy tematy do wyboru.

/patrz plik Praca plastyczna/

Na zakończenie naszych dzisiejszych zajęć wysłuchaj piosenki "Cały świat w naszych rękach". Niech będzie ona zachętą i inspiracją do tworzeniu pracy plastycznej.

https://youtu.be/pRNtFXew_VE

 

         Dla chętnych i ciekawych świata:

https://youtu.be/3oYYDXW1mMc - Paxi - efekt cieplarniany

         Dla pracusiów: /patrz plik Eko karty pracy/

Kiedy już będziecie po obiadku, połóżcie się wygodnie i posłuchajcie kolejnych przygód Toli, Poli i Urwisa. Tym razem opowieść "Eko-patrol, segregacja śmieci".

https://youtu.be/I-b0z5LqhKc

 

Życzymy Wam miłego i radosnego tworzenia!!!

Czekamy na zdjęcia Waszych pięknych prac plastycznych.