Witajcie Przedszkolaki.

Dzisiaj zapraszamy Was do ćwiczeń i zabaw ruchowych, w trakcie których będzie wcielać się w role zwierzątek - ruch to zdrowie a zdrowie to bardzo ważna sprawa!!! Gimnastykować też będziemy naszą buzię i język, abyście pięknie i wyraźnie mówili. Zaproście do zabawy Rodziców - wspólnie bawiąc się i ćwicząc na pewno miło spędzicie czas. Tak jak w przedszkolu, przebierzcie się w wygodny strój; pamiętajcie o starannym składaniu ubrań.

Rodzicu - do dzisiejszych ćwiczeń potrzebne będą:

- malutkie produkty spożywcze np. rodzynki, kawałeczki czekolady, malutkie orzeszki itp. (najlepiej to co dziecko lubi)

- woreczek gimnastyczny; można go w prosty sposób wykonać wsypując groch, ryż lub inne ziarenka do skarpetki

- kilka poduszek

         1. "Przywitajmy się wesoło" - zabawa ruchowa do piosenki.

Stańcie z Rodzicem naprzeciwko siebie. W trakcie zabawy będziecie klaskać, tupać i skakać, a następnie zamienicie sie w koniki - poruszajcie się parskając krokiem odstawno - dostawnym imitującym bieg konia. Pamiętajcie o rytmicznym klaskaniu, tupaniu i skakaniu!

https://youtu.be/dvSAoxWiVT4

         2. "Dzień dobry zwierzątka" - zabawa rozwijająca aparat mowy.

Spróbujcie teraz, razem z Rodzicem pobawić się w zabawę "Dzień dobry zwierzątka". Rodzic czyta treść opowiadania, a dziecko naśladuje ruchami narządów mowy i dźwiękami zachowania zwierząt. Do zabawy będą potrzebne malutkie produkty spożywcze ułożone na tacce. /Patrz plik Dzień dobry zwierzątka/

         3. Zwierzęta i ich dzieci.

Powiedz jak nazywają się zwierzęta w gospodarstwie wiejskim i ich dzieci. Dla przypomnienia możesz obejrzeć krótki filmik.

https://youtu.be/E5bWIQo182c

         4. Zwierzęta i ich domy.

Piesek szukał mamy i trafił do różnych miejsc. Powiedz, jak nazywają się domy kury, świnki, krowy, konia, pszczoły, gołąbka.

         5. Zabawa ruchowa "Zwierzątka".

W tej zabawie dziecko będzie się poruszało w dowolny sposób do piosenki "Dziadek fajną farmę miał"; może biegać, podskakiwać, tańczyć. Na przerwę w muzyce zamienia się w zwierzątko, którego nazwę poda Rodzic i porusza sie wg instrukcji oraz wydaje odgłos charakterystyczny dla tego zwierzątka. Przed rozpoczęciem zabawy dziecko należy zapoznać z instrukcją:

- pies: czworakowanie - dziecko wsparte na całych dłoniach i na palcach stóp,

- kot: koci grzbiet - dziecko w klęku podpartym wygina plecy w górę, chowając głowę w ramiona,

- koń grzebie ziemię: dziecko staje na jednej nodze, a drugą naśladuje jak koń grzebie w ziemi,

- kura: dziecko chodzi na ugiętych nogach i macha rękami jak skrzydełkami,

- króliczek: dziecko podskakuje w przysiadzie obunóż do przodu,

- pisklaczek: turlanie się po podłodze.

https://youtu.be/30nw6AtuGiQ

         6. "W kurniku" - ćwiczenia z woreczkami.

- Wysiadujemy jajka - zabawa orientacyjno - porządkowa. Rodzic rozkłada poduszki-jajka na podłodze. Zadaniem dziecka-kurki jest bieganie pomiędzy poduszkami do piosenki pt. "Ko, ko, ko", tak, by na nie nie nadepnąć. Na przerwę w muzyce kurka musi szybko usiąść na jakimś jajku - poduszce.

https://youtu.be/1TIYHn-3-q0

- Kury i ziarenka - ćwiczenia szyi. Dziecko w siadzie skrzyżnym z wyprostowanymi plecami i porusza głową w prawo i w lewo /szuka ziarenek/ oraz do przodu i do tyłu /zjada ziarenka/.

- Zbieramy jajka - skręty tułowia. Rodzic i dziecko stoją w niewielkiej odległości tyłem do siebie i podają sobie woreczek wykonując skręt raz w prawo raz w lewo; zmieniamy tempo podawania woreczka, starając się robić to coraz szybciej.

- Nie upuść jajka! - ćwiczenia prawidłowej postawy ciała. Dziecko maszeruje z wyprostowanymi plecami, trzymając woreczek na głowie. Na sygnał Rodzica lub zatrzymanie muzyki pochyla głowę i stara się złapać woreczek tak, jakby było to jajko. Do marszu można wykorzystać utwór "Marsz Radetzkiego" lub wystukiwać marszowy rytm z wykorzystaniem dowolnych przedmiotów np. dwóch drewnianych łyżek.

https://youtu.be/TOWdT6Drvwk

Kukuryku - zabawa rzutna. Dziecko podskakuje z woreczkiem w ręce; na hasło "kukuryku" zatrzymuje się i podrzuca woreczek po czym łapie go. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, starając się podrzucać jak najwyżej.

Ziarenka - ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej. Dziecko siedzi na piętach z rękami splecionymi z tyłu. Kilkakrotnie pochyla się do przodu i dotyka czołem podłogi naśladując dziobanie ziarenek.

Koguty - zabawa skoczna.  Rodzic i dziecko przyjmują pozycję przysiadu z wyciągniętymi do siebie ramionami. Na sygnał SRART rozpoczyna się walka. Zadaniem każdego z uczestników jest wytrącenie przeciwnika z równowagi.

- Głodne kurki - ćwiczenie stóp. Dziecko siedzi na dywanie z wyciągniętymi przed siebie nogami. Pomiędzy bosymi stopami ma woreczek. Na hasło Rodzica "głodna kurka" próbuje przybliżyć do siebie palcami stóp woreczek. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie.

- Śpiące kurki - zabawa wyciszająca. Dziecko zwinięte w kłębek kładzie sie wygodnie i słuchając muzyki odpoczywa. Kiedy muzyka ucichnie /Rodzic wycisza/ podnosi główkę i wykonuje głębokie oddechy. Kiedy ponownie usłyszy muzykę wraca do snu.

https://youtu.be/h804QmhDusY

         7. Masażyk do wierszyka "Konik"

Czas na masażyk relaksacyjny. Dzieci zaprezentują Rodzicom jak przygotowujemy do masażyków nasze ręce: rozgrzewamy dłonie stykając je ze sobą, energicznie pocierając. Rozgrzanymi dłońmi masujemy plecy i przystępujemy do masażu. Dziecko siedzi zwrócone do Rodzica plecami, Rodzic rysuje wzory na plecach dziecka równocześnie recytując wierszyk. Następnie zamieniamy się rolami. Proponujemy, aby wspólnie nauczyć się wierszyka na pamięć i codziennie przed snem w ten sposób bawić się z dzieckiem. /patrz plik Masażyk do wiersza Konik/

         8. Praca z podręcznikiem

Wykonaj ćwiczenia w podręczniku: starszaki str. 75-76;  średniaki str. 63-64

 

         Dla chętnych, ciekawych świata:

- Zapraszamy do obejrzenia filmu "Zwierzęta w gospodarstwie na wsi"- powtórzymy i utrwalimy w ten sposób wiadomości na temat zwierząt hodowlanych.

https://youtu.be/xrgowwp1V-U

- Proponujemy aby zabawić się w domowe laboratorium i wykonać eksperyment "Kolorowe mleko". Zobaczcie krótki filmik, a potem może sami spróbujecie.

https://www.youtube.com/watch?v=stg9EYDGn4g

         Dla pracusiów:

Jeżeli macie ochotę wykonajcie kartę pracy w podręczniku: starszaki str. 74;  średniaki str. 62.

Kiedy już będziecie po obiadku, posłuchajcie krótkiego wierszyka Jana Brzechwy pt. "Kwoka" i zastanówcie sie czy kwoka była dobrze wychowana?

https://youtu.be/44dL91Z-v-I

 

Życzymy wszystkim wesołej i udanej zabawy