Witajcie drogie dzieci- dzień dobry!!

Głowne cele: zapoznanie dzieci z wybranymi zwyczajami i zabawami ich rówieśników z różnych części świata; rozwijanie w sobie postawy szacunku dla inności fizycznej i kulturowej,

Posłuchajcie opowiadania pt. "Nowa koleżanka" T. Kruczek

Posłuchajcie co się stało, kiedy byłam dziś w przedszkolu! Nie zgadniecie!! Mamy nową koleżankę. Przyjechała do nas z bardzo, bardzo dalekiego kraju, choć Tomek uważa, ze wcale nie! Że ta koleżanka przyszła do nas wprost z kolorowej bajki z obrazkami. Zresztą sami osądzcie. 

Rano siedzieliśmy wszyscy grzecznie w kole i słuchaliśmy, jak nasza pani opowiada bardzo śmieszną historię o misiu, który jadł konfitury. Nagle drzwi się otworzyły i stanęła w nich pani dyrektor. Trzymała za rękę małą, ciemnowłosą dziewczynkę, która chyba troszkę się wstydziła, bo miała pochyloną głowę tak, że grzywka zasłaniała jej twarz, a kitki znad uszu sterczały pionowo w górę. Na plecach miała bardzo kolorowy plecak, a w ręku lalkę.

-To jest wasza nowa koleżanka- powiedziała pani dyrektor- bądzcie dla neij szczególnie mili, bo rzyjechała do nas z bardzo daleka. Z samych Chin. Ma na imię Różyczka, tak przynajmniej mozna przetłumaczyćjej imię i od dzisiaj będzie chodziła do nas do przedszkola. 

-Ojej-zdziwił się Wojtek- z samych Chin? To strasznie daleko, chyba dalej, niz mieszka mój dziadek! -A gdzie mieszka twój dziadek?- spytała pani dyrektor? -W Anglii- z dumą odpowiedział Wojtek!

Różyczka tymczasem podniosła głowę i wszyscy zobaczylismy, że ma okrągłą buzię i niesamowicie skośne oczy. - Ojej!- jęknął Tomek- ona jest chyba z jakiejś bajki! Mam taką książkę w domu, tam są bajki z całego świata i tam jest obrazek z taką samą dziewczynką.

- No coś Ty1- powiedziała Wojtek- dziewczynka z bajki nie mogłaby chodzić do naszego przedszkola. A do jakiego?- spytałam. -Do bajkowego- odpowiedziała Wojtek

Kiedy tylko pani ogłosiła czas zabawy podeszła do mnie i powiedziała: Tolu bardzo proszę zebyś sie zaopiekowała Różyczką

-Cześć jestem Tola! Chcesz sie z nami pobawić- zapytałam! Różyczka pokiwała tylko głową i odpowiedziała coś w innym, nie znanym mi języku. Różyczka znowu powiedziała coś bardzo szybko i wyjęłą z plecaka album ze zdjeciami..zaczęliśmy go przegladać i poznawać rodzinę naszej, nowej koleżanki z innego, nieznanego kraju. I było juz tak jakbyśmy się długo wcześniej znali.

Pytania do opowiadania: Kto przyszedł do przedszkola Toli i Tomka? Czy Różyczka była z naszego kraju? Czy przyjechała z daleka? Czy dzieci rozumiały język, w jakim mówiła? Czy wyglądała tak samo jak inni? Co było w niej podobnego do nas? Czy koniecznie trzeba rozumiec inny język żeby się razem bawić?

Posłuchajcie piosenki o dalekim kraju jakim są właśnie Chiny:

https://www.youtube.com/watch?v=1JPOS4f1OD0

Zapraszam Was do pokolorowania obrazka, który zamieszcam ponizej, mozecie również sami narysować dzieci z innych części swiata! Czekam na wasze zdjecia :) 

Udanej zabawy kochane dzieci!