"Szczęście jest jak motyl: kiedy usiłujesz je złapać, zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci"

Witajcie przedszkolaki!

To juz ostatni dzień naszych wizyt na wiosennej łące. Na poprzednich zajęciach byliście w magicznym królestwie pracowitych pszczółek, natomiast dzisiaj zaglądniemy do przepięknych, różnobarwnych motyli, które zachwycają najróżniejszymi wzorami, barwami i kształtami skrzydeł.

         1. Aktywna zabawa na łące z Pipi.

Czas na poranną gimnastykę, zapraszam Was na łąkę, gdzie czeka już wesoła Pipi.

          2.Skąd się biorą motyle? - cykl rozwojowy motyla.

Motyle to prawdziwi czarodzieje! A dlaczego? Dlatego, że  kiedy rodzą się z jajeczek złożonych przez mamę na liściach są małymi gąsienicami i to z wielkim apetytem. Jedzą mnóstwo jedzenia, rosną, rosną, aż wreszcie, kiedy najedzą się do syta… zamykają się w kokonie i czekają na moment w którym zamienią się w motyla. Jak to się dzieje? Jak nazywa się ta zmiana?

Ta zmiana to przeobrażenie.

Zapoznaliśmy się już z cyklem rozwoju motyla oglądając film "Zwierzęta na łące". Przypomnij sobie jeszcze raz to wspaniałe zjawisko w przyrodzie oglądając film "Etapy rozwoju motyla" oraz planszę "Cykl rozwojowy motyla". /plik Cykl rozwojowy motyla/

          3. Najpiękniejsze i najczęściej spotykane motyle w Polsce.

Motyle to prawdziwe klejnoty wśród owadów. Te arcydzieła przyrody zachwycają najróżniejszymi wzorami, barwami i kształtami skrzydeł. Barwy na skrzydłach motyli układają się często w charakterystyczny rysunek. U żadnej grupy zwierząt nie spotyka się takiej różnorodności. Obecnie na obszarze Polski żyje 3156 gatunków motyli z 73 rodzin. Zobacz wybrane, najczęściej spotykane motyle w Polsce. /plik Najpiękniejsze motyle Polski/

          4. Najpiękniejsze motyle świata.

Obecnie na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli. Występują na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy. Zobacz film i zachwycaj sie ich pięknem.

          5. Zabawa ruchowa do piosenki "Motyle".

Wysłuchaj teraz piosenki o motylkach, zastanów się i stwórz własną ilustrację ruchową zgodnie z jej treścią. Tańcz, przedstawiając jej treść ruchem.

          6. Ciekawostki o motylach.

• Niektóre motyle żyją tylko kilka dni, inne np. cytrynek tak popularny w Polsce, może przeżyć nawet dwa lata. Średnia długość życia motyla to 3 miesiące.

• Larwy motyla mają narządy gryzące i zjadają ogromne ilości pokarmu roślinnego. Motyle natomiast nie maja narządu gryzącego, żywią się przy pomocy rurki zwanej ssawką, pijąc nektar kwiatowy, sfermentowane owoce czy sok z drzew.

• Nie posiadają nosów. Narządami węchu są czułki, które zastępują także uszy, bo odbierają fale dźwiękowe.   

• Motyl posiada sześć nóg i cztery skrzydła. Jego ciało podzielone jest na 3 części: głowę, tułów i odwłok.

• Motyle mają swoje sposoby obrony przed drapieżnikami. Część z nich jest toksyczna, czyli trująca i te motyle są najbarwniejsze. Inne gatunki motyla potrafią swoim wyglądem przypominać uschnięty liść pokrzywy. Jeszcze inne upodabniają się do szerszenia, sowy lub maskują się wyglądając jak kora drzewa. Niektóre gatunki motyli potrafią odstraszyć skutecznie drapieżnika swoim piszczeniem.

• Motyle można podzielić na te aktywne w ciągu dnia i żyjące aktywnie w nocy. Motyle aktywne nocą to ćmy. Większość z nich nie jest w stanie pobierać pokarmu z otoczenia. Wykorzystują zapasy tłuszczu zgromadzone jako larwa. Długość ich życia jest ograniczona wielkością zapasów. Ćmy nieprzyjmujące pokarmu żyją z reguły od kilku dni do kilku tygodni.

• Motyle nie mogą latać, jeśli ich ciało będzie miało poniżej 30 st. C. Muszą one gromadzić energię podczas wygrzewania się w miejscach słonecznych, rozkładając przy tym swe skrzydełka. Ciemniejsze osobniki mają łatwiej, gdyż ich ciała szybciej się nagrzewają, zbierając jednocześnie siłę do dalszego lotu.

• Skrzydła motyli są pokryte drobniutkimi łuskami, które załamują światło pod różnym kątem, tworząc przepiękne kolory.

• Motyle mogą pokonać tysiące kilometrów, latając jak ptaki. Do tego grona należą np. rusałki i zawisaki.

• Najszybsza ćma potrafi lecieć nawet 50 kilometrów na godzinę na krótkich dystansach.

• Na całym świecie żyje więcej ciem niż motyli.

         7. "Motyle" - ćwiczenia oddechowe.

Przygotuj wyprawkę, otwórz ją na str. 34. Wytnij elementy, wykonaj ćwiczenie oddechowe ze słomką. Trzymając słomkę blisko motyla, musisz zassać powietrze do słomki i przenieść go na kartkę w dowolnym miejscu.

         8. Motylek - rysowane wierszyki.

Posłuchaj wierszyka i zobacz jak w prosty sposób można narysować motylka.

          9. Dyktando matematyczne "Motyle na łące".

Narysuj na kartce piękne motylki na łące wg instrukcji słownej, która przeczyta Ci Rodzic:

♦ na środku kartki narysuj stokrotkę,

♦ pod stokrotką trawkę,

♦ w prawym górnym rogu słoneczko,

♦ w lewym górnym rogu chmurkę,

♦ z prawej strony stokrotki niebieskiego motylka,

♦ z lewej strony stokrotki żółtego motylka,

♦ nad stokrotką motylka w wybranym przez Ciebie kolorze,

♦ w prawym dolnym rogu pajączka,

♦ w lewym dolnym rogu ślimaczka.

Uzupełnij rysunek - dorysuj elementy łąki wg własnego pomysłu.

         10.Odgłosy łąki.

Połóż się teraz wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie, że leżysz na łące słuchając jej odgłosów.         11. Praca z podręcznikiem.

Wykonaj ćwiczenia w podręczniku: starszaki str. 50-51, średniaki str. 44-45. Dzisiaj pracują: "bystre oczko" - uważnie obserwuj motylki, aby skreślić tego, który nie pasuje do reszty motyli, "mądra główka" - dokładnie wykonuj obliczenia na kwiatku, "sprawna rączka" - starannie koloruj i rysuj po śladzie.

         12. "Znam łąkę i jej mieszkańców" - teleturniej wiedzy o łące.

Na zakończenie całego "łąkowego tygodnia", zapraszamy Was do udziału w teleturnieju "Znam łąkę i jej mieszkańców". Życzymy powodzenia i samych dobrych odpowiedzi!

https://wordwall.net/pl/resource/2845273/znam-%C5%82%C4%85k%C4%99-i-jej-mieszka%C5%84c%C3%B3w

 

Dla chętnych:

https://www.youtube.com/watch?v=kdhS5Ezwhzo - Teatrzyk Zielona Łączka, odcinek pt. "Wiosenna łąka".

https://www.youtube.com/watch?v=anYx7nJCI4s - Wiosenne zagadki.

Jeżeli masz ochotę ułóż obrazek z części "Motyl". /patrz plik Motyl puzzle/

 

 

 ŻYCZYMY WAM UDANEJ I MIŁEJ ZABAWY