Drodzy Rodzice!

• Jeśli macie do mnie pytania, uwagi można się ze mną kontaktować

poprzez a-mail pp1.starszaki@gmail.com 

• Na stronie internetowej w zakładce psycholog/logopeda znajdują są ćwiczenia i zabawy, które pomogą usprawnić mowę waszych dzieci. Pani Sylwia serdecznie zaprasza do skorzystania.


• Jeśli wasze dziecko ma problemy z wykonaniem szlaczka w zeszycie, proponuję na początku przygotować tackę z grysikiem. Zadaniem dziecka jest „rysować” palcem wskazującym szlaczek od strony lewej do prawej. Ćwiczenie trzeba wykonać kilka razy. Można również narysować szlaczek na dużym formacie kartki. Dziecko ma za zadanie wodzić palcem po wzorze.
Może również rysować wzór w powietrzu. Takie ćwiczenia wykonywaliśmy w przedszkolu przed przystąpieniem do rysowania szlaczka w zeszycie.


• Bardzo proszę o założenie dziecku teczki lub koszulki w celu gromadzenia prac plastycznych, kart pracy. Myślę, że po powrocie do przedszkola dzieci chętnie będą chciały pokazać , jak pracowały z Wami w domu.

 

Dziękujemy za współpracę i życzymy dużo zdrowia

 

 

Witajcie przedszkolaki!


Tematem przewodnim w tym tygodniu są bajki i baśnie. Dzisiaj sprawdzicie jakie są wasze wiadomości na temat bajek, które poznałyście w przedszkolu.

Dziś na moje zawołanie
Niech się miły nastrój stanie
Niech w zabawach znajdzie się rozpoznawanie
Bajek, baśni, które znamy.

1. Krzyżówka /patrz plik krzyżówka /
Patrząc kolejno na obrazki nazwij je. Następnie wytnij i wklej odpowiednie literki w kratki, aby powstały wyrazy. Odczytaj hasło z pogrubionych kratek. Jeśli Rodzic nie posiada drukarki powinien narysować krzyżówkę na kartce. Literki dziecko może wyciąć z gazety lub napisać jeśli potrafi.

2. „Kłopoty z bajkami"

Zły czarnoksiężnik pozamieniał tytuły bajek. Podaj ich poprawne nazwy. 

"Cudowny Kapturek"

"Janek i Gosia"

"Gapciusek"

"Kot w bucie"

"O rybaku i rudej rybce"

3. Rekwizyty"

Rodzic przygotowuje przemioty i wkłada je do woreczka. Zadaniem Twoim jest wylosować przedmiot z woreczka i odgadnąć tytuł baśni.

Łupinka orzecha - Calineczka

Zapałki - Dziewczynka z zapałkami

Pantofelek - Kopciuszek

Lusterko - Królewna Śnieżka

Rybka - O rybaku i złotej rybce

Maskotka osiołka lub prosiaczka - Kubuś Puchatek

Lusterko - Królewna Śnieżka

Pierniki - Jaś i Małgosia

4. Zabawa z rodzicem przy piosence "My jesteśmy krasnoludki"

https://www.youtube.com/watch?v=FaYRAPZIJpY

5. Posłuchajcie fragmentu bajki czytanej przez Rodzica. Zadaniem Waszym jest odgadnąć tytuł oraz wskazać, co nie zgadza się w treści baśni.

"Kopciuszek"

Książę stanął przed gankiem domu wdowca, macocha wybiegła mu naprzeciw, zapraszając uprzejmie. Trzy córki strojąc skromne minki, usiadły na krzesłach i wyciągnęły przed siebie nogi. Książę zaczął mierzyć pantofelek, który, o dziwo, pasował na wszystkie stopy wszystkich sióstr. - Ooo.., - zawołał książę.

 

"Czerwony Kapturek"

Chrr..., chrr..- słychać było głośne chrapanie wilka. Do chatki weszła mała dziewczynka w  czerwonej czapeczce. Zbliżyła się do łóżka. Otworzyła usta i z wielkim apetytem połknęła smacznego śpiącego wilka.

 

"Kot w butach"

Był sobie pewien młynarz, który zostawił swemu kotu w spadku młyn i osła.  - To ci dopiero majątek! - westchnął kot. Natychmiast więc wybrał się na zakupy do miasta i kupił sobie buty. Kocur tak wystrojony z lubością podkręcał wąsa, a sąsiedzi z podziwem mówili: No, no! To ci kocur.

 

"Brzydkie Kaczątko"

Nad jeziorem  w swym gnieździe siedziała kaczka, wysiadywała pisklęta. Nudziła się ogromnie. Aż w  końcu jedno po drugim zaczęły pękać jaja i wychodzić z nich piękne kaczuszki. Pozostało tylko jedno jajao, a z niego wyskoczył piękny, młody królewicz.

 

 

Uwaga! Jeśli dzieci mają dalszą ochotę na rozwiązywanie zagadek, łamigłówek mogą je znaleźć w linku 

https://www.slideshare.net/EwaB/zagadki-bajki oraz w pliku - bajki -karty pracy

 

 

Życzymy Wam udanej i wesołej zabawy