Dzień dobry!!

Witam Was serdecznie po świętach i zapraszam do wspólnej zabawy.  W tym tygodniu będziemy zapoznawali się z pracą rolnika i tym jak wyglada jego dzień. Zobaczymy też co jest potrzebne mu do wykonywania codziennych czynności. 

Na początek obejrzyjcie krótki film o maszynach rolniczych:

 

1.Temat zajęć: ,,Jakie maszyny pomagają rolnikowi?”- rozmowiamy z dzieckiem na podstawie obejrzanego filmu oraz jego doświadczeń

https://www.youtube.com/watch?v=KMeOwpT3y98&list=PL3ndBv2RG19RcT4n2-KR5MHw3Oh2TLxEe

Wprowadzamy nowe słowa: kombajn, traktor, pług-Wyjaśniamy dziecku znaczenie i zastosowanie, niektórych maszyn w gospodarstwie.

 

 2 . „Jakie maszyny i urządzenia pomagają rolnikowi?” – rozmowa na temat pracy rolnika na podsta­wie obejrzanego filmu, zdjęć i doświadczeń dzieci.

Zapytajmy dzieci: Jakie znacie maszyny i urządzenia, które pomagają rolni­kowi w jego ciężkiej pracy? W razie wątpliwości naprowadzamy dziecko na właściwą odpowiedz.

-Kombajn zbożowy – jest maszyną, która ścina zboże, młóci je (czyli oddziela ziarno od kłosów). Na polu kombajn zostawia słomę, a ziarna zbóż zbiera i przesypuje do zbiornika przygotowanego przez rolnika.

-Silos – to zbiornik do przechowywania ziarna, jednak zanim ono tam trafi, musi być bardzo dokład­nie wysuszone, bo inaczej szybko zapleśnieje. -

Traktor – jest maszyną wielofunkcyjną. Po podłączeniu do niego innych urządzeń można go wyko­rzystywać przy różnych pracach. -

Prasa belująca – służy do zbierania siana z pola i zwijania go w bele. -

Pług –jest to narzędzie do przekopywania ziemi po zimie, aby nie była zbyt twarda. Pług przygotowuje ją tak, aby można było w niej zasiać nowe nasiona.

-Siewnik – jest to maszyna do rozsiewania ziarna po polu.

3.Zabawa słuchowa: „Co powiedziałam?”- ćwiczenie syntezy słuchowej. Rodzic wymawia słowa związane z pracą na wsi, np. nazwy maszyn rolniczych z podziałem na sylaby.

Dziecko syntezuje sylaby i mówi całe słowa. Mama: tra-ktor dziecko: traktor, itp.

4. ,, Traktorzysta”- ćwiczenia grafomotoryczne- dziecko koloruje lub z pomocą Rodzica rysuje i koloruje pojazd jakim jest traktor.