Na wiosennej łące, pełno kwiatów wkoło. 
Wiele tu owadów, wszystkim jest wesoło.
Trawa się zieleni, pszczoła nektar spija.
Dzieci grają w piłkę, czas tu szybko mija.  
 


Witajcie przedszkolaki!

Rozpoczynamy nowy tydzień, który jak mamy nadzieję będzie bardzo przyjemny, ciepły i pogodny, bo wybieramy sie na wiosenną łąkę. Dziś porozmawiamy sobie o mieszkańcach łąki, zobaczymy, jaka bogata i różnorodna jest jej roślinność no i oczywiście jak zwykle będziemy bawić się przy muzyce.

         1. Radosne części ciała - zabawa ruchowa przy muzyce.

Zaczniemy nasze dzisiejsze zajęcia naprawdę wesoło i mam nadzieję, że wesoły będzie cały tydzień. Piosenka przy której się teraz zabawimy, jest o radości, jaką pokazujemy całym naszym ciałem. W trakcie zwrotek pokazujesz jak cieszą się Twoje nogi, głowa, ręce, broda, oczy, czoło, zęby, w trakcie refrenu wskazujesz części ciała wg słów piosenki. /plik Radosne części ciała/

Tak się cieszą moje nogi - podskakujemy w miejscu
Tak się cieszy moja głowa - poruszamy głową na boki
Tak się cieszą moje ręce - machamy rękami nad głową
Tak się cieszy moja broda - kręcimy brodą kółka

Nogi, głowa, ręce, broda, oczy, czoło, zęby, nos - palcami wskazującymi obu dłoni dotykamy kolejno poszczególnych części ciała
gdyby tylko potrafiły, śmiały by się teraz w głos - kładziemy dłonie na biodra, kręcimy nimi, śmiejemy się.

Tak się cieszą moje oczy - mrugamy oczami
Tak się cieszy moje czoło - masujemy czoło palcami wskazującymi obu dłoni
Tak się cieszą moje zęby - otwieramy i zamykamy usta, "kłapiąc "delikatnie zębami
I mój nos tańczy wesoło - próbujemy poruszać nosem.

         2. Czym jest łąka?

Łąka to taki teren, na którym rosną trawy, kwiaty, zioła i inne rośliny. Dojrzewają one i kwitną wczesnym latem. Wówczas rolnicy koszą je i suszą. W ten sposób otrzymują siano, które jest paszą dla zwierząt gospodarskich. Łąka jest także domem dla wielu zwierząt. Na ziemi, wśród traw budują swoje gniazda czajki i skowronki. Bocian chętnie przylatuje i poluje tu na małe gryzonie. Kret kopie pod ziemią długie korytarze. Dla większości motyli łąka jest jedynym miejscem gdzie potrafią żyć. Motyle i pszczoły nie tylko upiększają łąkę, ale także pomagają w zapylaniu roślin. Rolnicy na łąkach wypasają zwierzęta hodowlane. Wiosną i latem pasą się tu konie, krowy i owce. Taką łąkę nazywamy pastwiskiem. Wiosną, niektórzy rolnicy wypalają suche trawy - nie wolno tego robić!!! W czasie takiego pożaru giną mieszkańcy łąki, bez których nie może ona istnieć. Ogień niszczy gniazda ptaków, między innymi skowronków i czajek. Może się też łatwo rozprzestrzenić na sąsiadujące z łąką pola uprawne, lasy, a także zabudowania gospodarskie. 
W Polsce wypalane łąk jest zabronione!!!

Zobaczcie jak piękna jest łąka z wielkim bogactwem roślin i zwierząt.


         3. "Wiosenna łąka" - słuchanie opowiadania.

Wysłuchaj teraz krótkiego opowiadania o wyprawie  dzieci z przedszkola. Słuchaj uważnie, a następnie odpowiedz na pytania, które zada Ci Rodzic. /plik Opowiadanie Wiosenna łąka/

- Dokąd dzieci wybrały się na spacer?

- Wymieńcie zwierzęta, które dzieci widziały na łące.

- Jakie zwierzątka kopią kopce na łące?

- Gdzie mieszkają myszy polne?

- O czym była piosenka, której nauczyły się dzieci?

         4. Taniec do piosenki Motyle.

Piosenka, której uczyły się dzieci była o pięknych, kolorowych motylach. Zatańcz teraz razem z motylkami na balu, który urządziły na łące. Możesz do tańca wykorzystać chustkę, apaszkę czy wstążkę, poruszaj się tak jak "prowadzi Cię muzyka", wg swojego pomysłu.


         5. "Zwierzęta na łące" - oglądanie filmu edukacyjnego.

Zapraszam Cię teraz do obejrzenia filmu o łąkowych zwierzątkach. Staraj się zapamiętać jak najwięcej informacji dotyczących zwierząt żyjących na łące ich wyglądu i sposobu życia.


         6. "Zwierzęta na łące" - oglądanie ilustracji.

Przyjrzyj się ilustracji przedstawiającej zwierzęta na łące. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej nazw zwierząt. Następnie, nie patrząc już na ilustrację, spróbuj je wszystkie wymienić. /plik Łąka - obrazek/
 

         7. "Zakręć kołem" - ćwiczenia w układaniu zdań.

W tym ćwiczeniu, kręcąc kołem wybierzesz losowo jakieś zwierzątko żyjące na łące. Twoim zadaniem będzie podzielić jego nazwę na sylaby, a następnie ułożyć jak najdłuższe zdanie zawierające nazwę tego zwierzątka. Kręcisz kołem 3 razy.

https://wordwall.net/pl/resource/1946170/mieszkańcy-łąki

         8. Zabawa ruchowa do piosenki "Na łące".

W tej zabawie przy dźwiękach piosenki będziemy naśladować sposób poruszania się zwierząt:

- fruwamy jak ptaszki,

- skaczemy jak żabki,

- fruwamy jak pszczółki.


         9. Rośliny łąkowe.

Jak już wcześniej mówiliśmy, łąka to taki teren, na którym rosną trawy, kwiaty, zioła i inne rośliny. Zobacz teraz ilustracje, na których przedstawione są zarówno rośliny lecznicze, które wykorzystywane są do produkcji lekarstw, jak i piękne kwiaty. /plik Rośliny lecznicze i kwiaty na łące/

         10. "Kwiaty na łące" - układanie puzzli

Zapraszam Cię teraz do bardzo przyjemnego zadania - układanie puzzli kwiatowych.

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/215804-łąka-kwiatów

         11. Praca w podręczniku

Na zakończenie naszego dzisiejszego zajęcia wykonamy zadania w podręczniku; zobaczymy jak powstaje miód, pomożemy pszczółkom trafić do kwiatów, przypomnimy sobie etapy rozwoju motyla. Starszaki przeczytają tekst o łące.

Starszaki str. 46-49, średniaki str. 41-43

 

Jeżeli w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania znajduje się łąka koniecznie wybierzcie się na wycieczkę w to miejsce. Poobserwujcie znajdującą sie tam roślinność, może rozpoznacie znane Wam kwiaty; sprawdźcie czy pięknie pachną. Na pewno uda Wam się dostrzec różne łąkowe zwierzątka; poobserwujcie, jak różnobarwne mogą być motyle. No i oczywiście zróbcie piękne zdjęcia!!!

Jeśli nie macie możliwości udać się na prawdziwą wycieczkę na łąkę, zachęcam do obejrzenia filmiku o przygodach Skrzata Borówki na łące.

 

 

         ŻYCZYMY WAM UDANEJ I MIŁEJ ZABAWY